Przesądy pogrzebowe o których i Ty nie miałeś pojęcia!

with Brak komentarzy

Śmierć. Choć to nieunikniona część życia ziemskiego, dla wielu osób jest tematem trudnym do rozmów. Powaga, zaduma i smutek towarzyszą nam podczas pogrzebu. A czy wiesz, że istnieją przesądy pogrzebowe? Co prawda, wiele z nich to temat minionej epoki – jak na przykład te związane z obecnością trumny w domu. Zapewne wiesz, że trumna ze zmarłym znajduje się jedynie w kaplicy do czasu pogrzebu. Pomimo to, dla wielu osób pewne rytuały pogrzebowe są nadal ważne. Przekonajmy się, jakie przesądy związane są z pogrzebem i śmiercią.

Przesądy pogrzebowe związane ze śmiercią

Gdy ktoś umierał, pierwszą czynnością było zatrzymanie zegarów, aby uszanować godzinę śmierci. Jeśli śmierć nastąpiła w nocy, budzono wszystkich mieszkańców wioski. Ludzie wierzyli, że zmarły może zabrać ze sobą śpiącego. Kolejno, zakrywano wszystkie lustra, okna i ekrany, w którym mogło się odbijać światło. Dusza, która mogłaby zobaczyć swoje odbicie mogłaby mieć problem z opuszczeniem tego świata. Wiele rodzin do tej pory przestrzega tego przesądu.

Jakie inne przesądy towarzyszą śmierci kogoś bliskiego?

  • Nieboszczyk powinien być pochowany przed niedzielą. Jeśli pogrzeb odbył się po niedzieli oznaczało to, że zmarły pociągnie za sobą do grobu kogoś z danej parafii.
  • W chwili śmierci, domownicy otwierali wszystkie okna i drzwi. Miało to ułatwić duszy opuszczenie domu.
  • Gdy ktoś umarł, należało zachować ciszę i spokój oraz czuwać przy zmarłym w skupieniu i modlitwie. Krzyki i lament mogłyby wybudzić duszę zmarłego.
  • Domownicy, sąsiedzi i bliscy czuwali przy zmarłym – odmawiali różaniec, modlili się i wspominali jego życie na ziemi.

Co należy włożyć do trumny?

Istnieją także przesądy związane z tym, co należy włożyć zmarłemu do trumny. Istotne jest to, że ten rytuał jest aktualny także w dzisiejszych czasach i stracił on na ważności. Przede wszystkim do trumny wkłada się różaniec i książeczkę do nabożeństwa. Należy także pamiętać, aby włożyć rzeczy, które zmarły lubił za życia: paczkę papierosów, pieniądze, chusteczki czy okulary. Pamiętaj też, aby spełnić ostatnie zachcianki zmarłego. Do trumny z kolei nie wolno było wkładać żywych kwiatów.

Przesądy związane ze zmarłym

Istnieje także kilka przesądów związanych z samym zmarłym. Pierwszą rzeczą było umycie i ubranie zmarłego oraz włożenie go do trumny. Przestrzegano, aby tych czynności dokonywali rodzina i bliscy zmarłego. Dla młodych panien i kawalerów wybierano jasne ubrania, a dla starszych ciemne garnitury i sukienki. Ubrania musiały być nowe i pozbawione wszelkich supełków. Istniało ryzyko, że dusza się zaplącze i zostanie na ziemi.

Przesądy związane z noszeniem trumny

Gdy wynoszono trumnę z domu należało nią postukać 3 razy, aby dusza zmarłego nie wróciła do domu. Trumnę wynosili mężczyźni nogami skierowanymi w stronę wyjścia. W tym czasie pozostali przewracali stołki na których stała trumna oraz inne krzesełka. Wszystkie drzwi, okna, szafy i szafki zostały otwierane. Po co ten bałagan? Miało to uchronić duszę przed zgubieniem się lub zasiedzeniem i zatrzymaniem na ziemi.

Przesądy związane z ceremonią pogrzebu i cmentarzem

Osoby niosące trumnę często podkreślały, że była ona zdecydowanie cięższa gdy nieśli ją do kościoła. Podobno, dusza siedziała wtedy na trumnie i sprawdzała, kto przyszedł na pogrzeb. Dawniej gdy w kościele trumna stała na katafalku, ustawiano wokół niej świece. Gdy któraś zgasła podczas mszy oznaczało to śmierć dla osoby, która stała najbliżej. Na cmentarzu należy zachować ciszę, aby nie zbudzi zmarłych. Pod żadnym pozorem nie wolno wynosić z cmentarza kwiatów, ani sadzić ich w ogródku. Grozi to powrotem kwiatów na cmentarz na swój własny pogrzeb.

Przesądy pogrzebowe dawniej i dziś

Śmierć dla większości osób jest trudna i wywołuje strach. Przesądy związane są ze zmarłym i pogrzebem często nasilają te uczucia. Nikt nie chce popełnić błędu w ostatnich chwilach kontaktu z bliską, zmarłą osobą. Świadomość powagi sytuacji, przemijania i ulotności życia ludzkiego składnia nas do wielu refleksji i przemyśleń. Tak duża ilość przesądów związanych ze śmiercią i pogrzebem jest dowodem na to jak ważnym, a zarazem nieodgadnionym jest temat śmieci.

Zostaw Komentarz