10 wskazówek jak sprawnie zorganizować pogrzeb

with Brak komentarzy

Gdy umiera bliska Ci osoba, świat na chwilę się zatrzymuje. Chciałbyś poświęcić ostatnie godziny na pożegnanie zmarłego. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach dotyczących organizacji pogrzebu. Od czego zacząć i jakich formalności należy dopełnić aby ceremonia pochówku przebiegła bez żadnych przykrych niespodzianek? Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak krok po kroku zorganizować pogrzeb zmarłego.

Karta zgonu


Przede wszystkim uzyskaj kartę zgonu. Wypełnia ją lekarz, który stwierdza zgon. Bez tego dokumentu nie będziesz w stanie załatwić dalszych formalności. Jeśli zgon nastąpił w domu, zadzwoń po pogotowie. Lekarz, który przybędzie na miejsce wypisze kartę. W szpitalu natomiast dokument wypisuje lekarz, który zajmował się pacjentem lub kierownik.

Jeśli śmierć nastąpiła w skutek wypadku, przestępstwa lub okoliczności nie są jasne, lekarz może odmówić wypisania karty zgonu. Ciało zostanie przewiezione do zakładu medycyny sądowej, a zgodę na wydanie zwłok wyda prokurator, który prowadzi postępowanie wyjaśniające.

karta zgonu
karta zgonu przykład

Skontaktuj się z zakładem pogrzebowym


Gdy karta zgonu jest gotowa, skontaktuj się z zakładem pogrzebowym. Na początku wystarczy telefon. Zakład pogrzebowy przewiezie ciało z domu lub szpitala do kaplicy przykościelnej. Następnie ustal następujące kwestie:

  • datę i godzinę pochówku lub kremacji
  • wybór kościoła i cmentarza
  • wybór trumny
    Zakład pogrzebowy pomoże Ci także w ubraniu i pielęgnacji zmarłego, wydrukuje i rozwiesi klepsydry czy też zorganizuje wieńce i kwiaty. Zastanów się czy potrzebny będzie transport dla uczestników pogrzebu. Większość zakładów pogrzebowych zadba także o oprawę muzyczną czy pomoże w organizacji stypy.

Dokumenty potrzebne w zakładzie pogrzebowym


Na spotkanie z pracownikiem zakładu pogrzebowego zabierz ze sobą:

  • dowód osobisty zmarłego
  • kartę zgonu
  • zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu lub ostatni odcinek emerytury lub renty.

Opłata za usługę

Za usługę możesz zapłacić gotówką, kartą, przelewem lub wystawić upoważnienie do ZUS lub KRUS. Wtedy to zakład pogrzebowy odbierze należność za usługę. Pozostanie jedynie kwestia uregulowania różnicy. Zasiłek pogrzebowy (4000zł w 2021r.) zostanie wypłacony tylko jeśli osoba zmarła była ubezpieczona lub pozostawała na utrzymaniu osoby ubezpieczonej.

płatność kartą

Ustal szczegóły ceremonii z księdzem


Skontaktuj się z księdzem aby ustalić datę i godzinę ceremonii pogrzebowej. Omówisz z nim osobiście kwestię nabożeństwa i pochówku oraz ustalisz warunki wykupu kwatery na cmentarzu.

Jak uzyskać akt zgonu?


Akt zgonu sporządza się na podstawie karty zgonu i protokołu zgłoszenia zgonu. Zgłoszenie zgonu dokonasz w urzędzie stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce zgonu lub znalezienie zwłok. Kartę zgonu przekażesz kierownikowi urzędu stanu cywilnego w terminie do 3 dni od jej sporządzenia. W przypadku choroby zakaźnej czas ten skraca się do 24 godzin. Odpis skrócony aktu wydawany jest bezpłatnie.

Jakie dokumenty potrzebujesz w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Udając się do urzędu stanu cywilnego przygotuj następujące dokumenty:

  • dowód osobisty zmarłego
  • kartę zgonu
  • książeczkę wojskową w przypadku gdy mężczyzna zmarł przed 50. rokiem życia
  • odpis aktu urodzenia gdy zmarło dziecko
  • podanie o wydaje trzech odpisów aktu zgonu

Kto zgłasza zgon?


Zgodnie z ustawą prawo o aktach cywilnych, obowiązek zgłoszenia zgonu mają

  • małżonek lub dzieci zmarłego;
  • najbliżsi krewni i powinowaci zamieszkali w miejscowości, w której zgon nastąpił;
  • osoby zamieszkałe w lokalu, w którym nastąpił zgon lub znaleziono zwłoki;
  • osoby, które były obecne przy zgonie lub naocznie się o nim przekonały;
  • administrator domu, w którym zgon nastąpił.

Pogrzeb osoby zakażonej COVID 19


Jeśli zmarła osoba została zakażona wirusem COVID należy zachować szczególne środki ostrożności. Zalecana jest kremacja zmarłego. Jeśli rodzina nie wyraża zgody wtedy ciało zostaje umieszczone w worku, a następnie w trumnie, która jest zdezynfekowana i zamykana. Nie ma możliwości ponownego otwarcia trumny. Na życzenie rodziny, ciało jest udostępniane jeszcze w szpitalu do identyfikacji i ostatniego pożegnania.

Pogrzeb w czasie COVID

Ile uczestników na pogrzebie w czasie pandemii

Ilość osób mogących uczestniczyć we mszy żałobnej jest uzależniona od obecnie panujących obostrzeń. W chwili obecnej w kościele ilość na wynosi 1 os. Na 15m2. Nie dotyczy to osób znajdujących się na świeżym powietrzu i na cmentarzu.

Zdjęcie na trumnie

W przypadku gdy trumna jest zamknięta, pomyśl o wykonaniu zdjęcia, które umieścisz w ramce i postawisz na niej. Obecnie wielu fotografów posiada w swojej ofercie specjalne zdjęcia żałobne. Nie przejmuj się jeśli nie posiadasz zdjęcia dobrej jakości. Studio fotograficzne zretuszuje je i poprawi. Na pewno wiele osób doceni ten drobny element uczestnicząc w ostatnim pożegnaniu.

Zostaw Komentarz