Dlaczego kwiaty leżą na grobie 6 tygodni po pogrzebie

with Brak komentarzy

Pogrzeb to niewątpliwie ważna uroczystość dla wielu osób. Ostatnia droga w życiu ziemskim. Pożegnanie ze zmarłym to przede wszystkim czas wspomnień i zadumy. Zwykle, gdy umiera ktoś bliski przychodzi refleksja nad tym, jak kruche i ulotne jest nasze życie. Chcąc podkreślić jak ważna była dla nas zmarła osoba, przynosimy kwiaty na pożegnanie. Ponadto, kwiaty w wielu kulturach to symbol przemijania.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Na pewno nie wyobrażasz sobie pogrzebu bez kwiatów. Na ostatnim pożegnaniu są one przede wszystkim oznaką miłości, szacunku oraz wdzięczności dla zmarłej osoby. Wieńce pogrzebowe, wiązanki czy pojedyncze kwiaty – możesz je wybrać w różnych gatunkach i kolorach. Wybór kwiatów zależy przede wszystkim od Twoich upodobań i preferencji. Często Twój wybór podyktowany jest tym, jakie kwiaty lubiła zmarła osoba za życia. Zastanawiasz się, które kwiaty są pogrzebowe? Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, zachęcam Cię do przeczytania artykułu o kwiatach pogrzebowych.

Dlaczego kwiaty leżą na grobie przez 6 tygodni?

Z uroczystościami pogrzebowymi związane jest wiele przesądów. W większości łączą się one z tradycjami, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Istnieje kilka przesądów pogrzebowych. Jednym z nich jest wierzenie, że kwiaty po pogrzebie powinny leżeć 6 tygodni na grobie. Skąd taki pomysł? Kiedyś uważano, że zmarły potrzebuje 6 tygodni, aby pożegnać się z życiem ziemskim. Był to także wyraz szacunku oraz pamięci po odejściu bliskiej osoby. A może interesują Cię inne przesądy pogrzebowe?

Czy kwiaty mogą leżeć krócej niż 6 tygodni na grobie?

Wiele osób nadal trzyma się tej tradycji i pozostawia kwiaty na grobie przez 6 tygodni po pogrzebie. Zwyczaj ten utrzymywany jest głownie na wsiach lub wśród starszych osób. Jednak coraz częściej możesz zauważyć, że kwiaty sprzątane są znacznie wcześniej. Zwykle po tygodniu lub dwóch. Nie oszukujmy się. Większość kwiatów po kilku dniach traci swój urok. Poza tym, posprzątany grób wpływa na czystość i porządek na całym cmentarzu.

Sztuczne kwiaty na pogrzebie

Żywe kwiaty prędzej czy później więdną i nie wyglądają estetycznie na grobie. W związku z tym może przyjść do głowy pomysł, aby przynieść sztuczne kwiaty na pogrzeb. Nie jest to jednak dobre wyjście. Przede wszystkim, sztuczne kwiaty nie są ekologiczne. Pamiętaj, że tworzywa sztuczne i plastik rozkładają się od 100 do nawet tysiąca lat! Jeśli i dla Ciebie dobro naszej planety jest ważne – wybierz żywe kwiaty. Te sztuczne i tak po pewnym czasie zniszczeją i trzeba je wyrzucić.

Sprzątanie grobów

Do tematu sprzątania grobu warto jednak podejść indywidualnie. Jeśli czujesz, że kwiaty powinny pozostać na grobie przez 6 tygodni, to nie wyrzucaj ich wcześniej. Zawsze możesz usunąć pojedyncze kwiaty lub wiązanki, które nie wyglądają estetycznie. Jednak, jeśli wolisz, aby grób zmarłej, bliskiej CI osoby nie był przykryty stertą zwiędłych kwiatów zadbaj o porządek wcześniej. Warto także zadbać o odpowiednią pielęgnację kamienia, z którego wykonany jest nagrobek.

A co jeśli nie możesz sam posprzątać grobu?

Groby bliskich zwykle znajdują się na cmentarzu blisko domu rodzinnego. A co jeśli mieszkasz daleko i nie możesz uporządkować grobu po pogrzebie? Nie musisz się już tym martwić. Istnieje wiele firm, które w swej ofercie posiadają opiekę nad grobami. Poszukaj w swojej okolicy ogłoszeń firm sprzątających lub zakładów pogrzebowych. Warto sprawdzić przycmentarną tablicę ogłoszeń lub zapytać w lokalnej parafii.

Opieka nad grobami obejmuje zwykle:

  • Posprzątanie grobu po pogrzebie
  • Mycie i opieka nad nagrobkiem. Możesz zlecić pojedynczą usługę, np. przed świętem Wszystkich Zmarłych, rocznicą śmierci itp.
  • Zakup kwiatów żywych lub sztucznych
  • Zakup i zapalanie zniczy
  • Konserwację nagrobka
  • Renowację liter

Dzięki temu będziesz miał pewność, że grób Twoich bliskich zawsze będzie wyglądał czysto i estetycznie.

nagrobek pielęgnacja

Jak wygląda usługa opieki nad grobem?

Oferta poszczególnych firm lub osób prywatnych jest bardzo różna. My możemy powiedzieć jak to wygląda u nas. Jako zakład pogrzebowy widzimy na co dzień jak trudny jest czas po stracie bliskiej osoby. Poza tym, wiele osób mieszka z dala od domu rodzinnego. Często nawet za granicą. W związku z tym nie mają możliwości regularnych wizyt na cmentarzu i porządkowania grobów. A nie oszukujmy się. Opieka nad grobami wymaga regularności. Ponad to o kamień na nagrobkach też należy odpowiednio dbać. Przygotowaliśmy kilka wskazów jak dbać o nagrobek z granitu.

Porządkowanie grobu po pogrzebie

Pogrzeb to uroczystość na której zjawia się wiele osób. A każda z nich przynosi wiązankę lub wieniec. Często sprzątanie tak dużej ilości kwiatów z grobu pochłania sporo czasu i energii. Dlatego ustalamy, kiedy kwiaty mają być usunięte z grobu. To do Ciebie należy decyzja czy kwiaty sprzątamy tydzień, miesiąc czy tradycyjnie 6 tygodni po pogrzebie. Umawiamy się na określony termin. Otrzymujesz zdjęcie grobu przed i po sprzątaniu. Jeśli nie masz jeszcze gotowego nagrobka, montujemy drewnianą skrzynkę, która go zastąpi. Pozostałe sztuczne kwiaty i znicze ozdobią tymczasowo grób.

Stała opieka nad nagrobkiem

Mieszkasz daleko od cmentarza na którym znajduje się grób bliskiej osoby? Nie masz możliwości regularnych wizyt na cmentarzu? Chciałbyś, aby nagrobek był czysty i schludny? Żywe kwiaty w wazonie, zapalony znicz, konserwacja kamienia na nagrobku? Zlecając takie usługi profesjonalnej firmie, masz pewność, że nagrobek będzie zawsze w nienagannym stanie.

A może potrzebujesz gruntownego czyszczenia pomnika przed dniem Wszystkich Świętych, rocznicą śmierci czy inną ważną data związaną ze zmarłym. Skontaktuj się z wybraną firmą. Na pewno doradzi i zajdzie odpowiednie rozwiązanie.

Kwiaty na grobie

Kwiaty przynoszone na pogrzeb są wyrazem szacunku dla zmarłego. Czy muszą one leżeć na grobie przez 6 tygodni po pogrzebie? Decyzja należy tak naprawdę do Ciebie. Jeśli chcesz trzymać się tradycji, pozostaw je na mogile 1,5 miesiąca. Jednak jeśli wolisz, aby grób wyglądał czysto i nie znajdowały się na nim zwiędłe kwiaty – posprzątaj go wcześniej.

Zostaw Komentarz