Kwiaty na pogrzeb – które wybrać?

with Brak komentarzy

W ubiegłym tygodniu wybrałam się do pobliskiej kwiaciarni. Zbliżał się ślub moich sąsiadów i potrzebowałam kartkę z życzeniami. Taką oryginalna, ręcznie robioną z papieru czerpanego. Nagle do kwiaciarni weszła kobieta. Poprosiła o wiązankę pogrzebową. Na pytanie, z jakich kwiatów wykonać bukiet, kobieta zapytała, które kwiaty są pogrzebowe. Jakie było moje zdziwienie, kiedy kwiaciarka odpowiedział, że nie ma czegoś takiego jak kwiaty pogrzebowe. Wszystkie są odpowiednie zarówno na pogrzeb, jak i na ślub czy inne uroczystości.

Bukiet na pogrzeb

Zastanawiasz się pewnie:

  • Czy rzeczywiście wszystkie kwiaty są odpowiednie na pogrzeb?
  • Czy wiązanka pogrzebowa lub wieniec może być wykonany z dowolnych kwiatów?
  • Jakie kolory wybrać na pogrzebowy bukiet?
  • Jakie rodzaje wieńców i bukietów znajdują się w ofercie funeralnej?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej. Czytaj dalej, a rozwieję Twoje wątpliwości.

Kwiaty pogrzebowe – które kwiaty najlepiej wybrać?

Kiedy przychodzi czas na wybór kwiatów pogrzebowych, może pojawić się mętlik w Twojej głowie. W kwiaciarniach mamy ogromny wybór roślin i trudno dokonać dobrego wyboru. Dawniej uznawano, że w ostatnim pożegnaniu powinno przynosić się lilie, kalie, róże, goździki czy gerbery. Obecnie możesz, a nawet powinieneś wybrać kwiaty do wieńca lub wiązanki pogrzebowej kierując się upodobaniami, jakie miała osoba zmarła za życia. Jeśli zmarły uwielbiał frezje czy fiołki – kup bukiet właśnie z tych kwiatów.

Kwiaty żywe czy sztuczne?

Na pewno zastanawiasz się, czy wybrać kwiaty żywe, czy sztuczne. W kwiaciarniach dostępne są różne kompozycje pogrzebowe. Czasem trudno podjąć decyzję o tym, jak ma wyglądać bukiet na ostatnie pożegnanie.

A już teraz możesz przeczytać o tym, kiedy należy posprzątać grób po pogrzebie.

Sztuczne kwiaty w kompozycji pogrzebowej

Zaletą sztucznych kwiatów jest na pewno ich trwałość. Takie kompozycje przetrwają dobrych kilka tygodni na grobie. Niestety, ale sztuczne kwiaty także tracą swój kolor i kształt. W związku z tym, po pewnm czasie i tak trzeba będzie wyrzuć. Tworzywo, z których wykonane są takie kwiaty ma bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Potrzeba nawet tysiąc lat, aby takie kwiaty uległy rozłożeniu.

Żywe kwiaty na pogrzeb

Sztuczne kwiaty mimo, iż bardziej trwałe, nie wyglądają elegancko. Dlatego większość osób decyduje się na żywe kwiaty. Przede wszystkim, są one wyrazem szacunku i miłości, a także symbolizują ulotność i przemijalność życia. Poza tym, ostatnie pożegnanie to często jedyny moment, aby podziękować zmarłej osobie za jej obecność w naszym życiu.

Nie znasz upodobań, jakie miał zmarły?

Jeśli nie wiesz, jakie kwiaty lubił zmarły, istnieją pewne wskazówki, z czego stworzyć kompozycję funeralną. Przede wszystkim, zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć. Zwykle będzie to czynnik, który wpłynie na wybór kwiatów. Na bukiet pogrzebowy możesz wybrać także kwiaty, które Ty lubisz. Pamiętaj, że bez względu na wybrany gatunek, to swoją obecnością na pogrzebie oddajesz hołd zmarłemu.

Tradycyjne czy nowoczesne kompozycje?

Jeśli uczestniczysz w pogrzebie, na pewno zauważasz dwa rodzaje kompozycji – tradycyjne i nowoczesne. Czy one się różnią? Przede wszystkim rodzajem użytych kwiatów, jak i samym kształtem. Wiele osób przy wyborze kwiatów kieruje się wiekiem zmarłego oraz tym, czy jest to pogrzeb kobiety lub mężczyzny. Zwykle dla starszej osoby, używane są kwiaty w stonowanych barwach. Czerwone, bordowe, fioletowe, a nawet niebieskie kojarzą się z dostojnością oraz podkreślają smutek i melancholię. Dobrym wyborem jest także stworzenie bukietu w kontrastowych barwach, co podkreśli unikalny charakter kompozycji.

Jakie kwiaty są alternatywą dla tradycyjnych gatunków?

Obecnie coraz więcej kwiaciarni proponuje mniej oczywiste gatunki kwiatów. Sam pogrzeb jest smutnym i poważnym wydarzeniem. Dlatego warto wybrać kwiaty, które nieco ożywią uroczystość, a może nawet przywrócą te radosne momenty z życia zmarłego. W związku z tym możesz zastanowić się nad wyborem delikatniejszych kwiatów. Bardzo dobrze będą wyglądały hortensje, ostróżki, astry, a nawet słoneczniki.

Pogrzeb młodej osoby lub dziecka

Jeśli zmarła młoda dziewczyna lub dziecko, wybierz jasne kwiaty: białe lub lekko różowe. Symbolizują one niewinność i czystość. Bukiet lub wieniec pogrzebowy możesz skomponować z róż, kalii czy lilii. Dobrym pomysłem jest przyniesienie na pogrzeb młodej osoby pojedynczych kwiatów. Wyglądają one bardzo ładnie i nie wymagają dodatków. Zwykle przynoszone są przez młode osoby, znajomych lub sąsiadów.

Wieniec pogrzebowy czy bukiet?

Jeśli już wybrałeś rodzaj kwiatów, powinieneś zastanowić się na rodzajem kompozycji: bukiet czy wieniec. W Polsce zwykle wieniec wybiera bliska rodzica: dzieci, wnuki, współmałżonkowie lub rodzice. Ten tradycyjny (warszawski) składa się z dużej ilości kwiatów i dekoracji, a bazę tworzą różne rodzaje liści i igliwia.

Wieniec rzymski

Wieniec rzymski – co go wyróżnia?

Innym rodzajem jest wieniec rzymski. Mimo, iż nadal mało popularny, jest nowoczesną alternatywą dla wieńca tradycyjnego. Istnieje wiele możliwości wykonania wieńca rzymskiego. Przede wszystkim wieniec rzymski ma kształt koła. Jego wersja podstawowa wykonana jest z zielonych liści. Ciasno ułożone, zachodzą na siebie, tworząc piękną i prostą kompozycję. Istnieje możliwość dodania niewielkiego bukietu stworzonego z żywych, drobnych kwiatów. Wieniec rzymski może być także cały wypełniony różnego rodzaju kwiatami. Można go wykorzystać jako ozdobę urny lub tłu dla fotografii zmarłego. Wykonany w ten sposób na pewno przekłuje wzrok niejednej osoby.

Szarfy pogrzebowe – co napisać?

Nieodłącznym elementem kompozycji pogrzebowej jest szarfa. Jeśli zmarła osoba jest Ci szczególnie bliska, możesz umieść indywidualne pożegnanie. Najczęsciej umieszcza się zwrot np.: Kochanej mamusi – córka (Imię) z rodziną. Oczywiście napis dostosowany jest do relacji między poszczególnymi osobami. Popularne są także szarfy z napisem „ostatnie pożegnanie”. Coraz częsciej w kwiaciarni można kupić bukiety lub wieńce pogrzebowe ozdobione delikatna, materiałową wstążką w kolorze czarnym lub złotym. Taka szarfa z pewnością podkreśli nowoczesny wygląd kompozycji.

Kwiaty w kompozycji funeralnej

Pogrzeb zawsze wywołuje smutek i troskę. Na ostatnie pożegnanie przynosisz kwiaty, aby podziękować zmarłemu za jego obecność w Twoim życiu. Pragniesz także wyrazić swoją miłość, szacunek i wdzięczność. Warto przemyśleć jak powinna wyglądać kompozycja pogrzebowa. Wybierz kwiaty, które odpowiadają temperamentowi i upodobaniom zmarłego. Jeśli zmarła osoby szczególnie lubiła któryś gatunek kwiatów, to właśnie z nich stwórz bukiet lub wieniec pogrzebowy.

Zostaw Komentarz